Kıblenin Önemi Nedir?

Kıble en basit tabir ile dinimizin direği olan namazın kılınması için yönelmemiz gereken alandır. Müslüman âlemi için kutsal yer olarak kabul edilmiştir. İslam dininde önemli yeri olan namaz farz ibadetlerden biridir. Bu ibadeti yerine getirebilmek için önemli olan kıble yönünü iyi bilmek gerekir. Kıble yönü günümüzde cep telefonları sayesinde kolaylıkla bulunmaktadır.

İslam dininde namazın yeri en başta gelir. Namazın şartlarının iyi bilinmesi gereklidir. Nasıl kılınacağı abdestin nasıl alınacağı gibi kavramların iyi bilinmesi gereklidir. Namaz için gerekli koşullar öğrenildikten sonra en önemli konu kıblenin bilinmesidir. Allah’a olan kulluk borcumuzu ödemek için kıldığımız namazda yöneleceğimiz yer kıbledir. Bu yüzden doğru yöne yönelerek namaz kılmak namazımızın kabul olması açısından önemlidir. Yaşam alanlarında kıblenin doğru belirlenmesi çok önemsenmektedir. Kılınan namazın şartlarından olan kıbleye yönelmek eyleminin doğru olarak yapılması için kıblenin doğru şekilde belirlenmesi önemlidir.

Kıble Neresidir?

Kıblenin asıl yeri Mekke içerisinde bulunan Kâbe olarak bilinmektedir. Bütün İslam âlemi Kâbe’ye yönelerek namazlarını kılmaktadır. Yüce Allah’ın evi olarak nitelendirilen Kâbe dinimizde çok önemli yere sahiptir.

Dünyada yaşayan bütün Müslümanlar namazını kılarken Kâbe’ye yönelerek ibadetlerini yerine getirmektedir. Yüce Allah’ın emirlerinden biri namazın doğru kılınması için kıblenin önemi büyüktür. İslam dünyası için Kâbe sadece taşlardan yapılmış bir duvar değildir. Manevi değerleri büyük olan yerden göğe kadar uzanan nur saçan bir alandır.

Kıblemiz olan Kâbe’ye yönelerek namaz kılınması taşa tapıldığı anlamına gelmez. Buradaki amaç Allah’ın emirlerine uymak ve bize gösterilen kıbleye yönelerek namaz kılınmasıdır. Eğer ortak bir kıble olmasaydı herkes farklı yönde kendi istediği doğrultusunda namazını kılacaktır. Durum böyle olunca da karışıklıklar meydana gelecek herkes farklı fikir sahibi olacaktır.

Yüce yaratıcı kıbleyi bütün Müslümanlar için ortak yerde belirlemiştir. Dünyanın neresinde olursanız olun tek bir kıble vardır. Ve oraya yönelerek namazlar kılınmaktadır. Özellikle cemaatle kılınan namazlarda bu görüntü daha karışık hale gelebilirdi. Kıblenin tek yön olması sayesinde cemaatle kılınan namazlarda muhteşem bir görüntü ortaya çıkmıştır.

Kıble Kelimesinin Anlamı Nedir?

Kıblenin Türkçe anlamını merak edenler için araştırdık. Anlamı kılınan namazlarda Mekke’ye yönelme, namazda dönülecek yön anlamlarına gelmektedir. Kutsal yön insanların tercihine göre seçilmemiştir. Yüce Allah tarafından belirtilen yere yönelerek namazlar kılınmaktadır. Kutsal yer olan Kâbe’nin yeri peygamberlere yaratıcı tarafından gösterilmiştir.

Bütün dinlerde kutsal olarak sayılan yerler bulunmaktadır. Her dinde yaratıcıya ulaşma yolları aranır. Ona karşı ibadet edilme yolları öğrenilir. Dinlerin kendine göre ibadet noktaları bulunmaktadır. İnsanlar bu kutsal saydığı yöne doğru eğilerek veya dua ederek ibadetlerini yerine getirmektedir.

Müslümanların İlk Kıblesi Neresi?

Hz. Peygamber döneminde ilk kıble Kudüs şehrindeki mescidi Aksa olarak sayılmıştı. Buraya yönelerek namazlarını kılardı. Daha sonra gelen vahiy ile kıblenin tek yönü Kâbe oldu. O günden kıyamet gününe kadar geçen sürede kıblenin tek yönü Kâbe olarak kalacaktır.

Kâbe küp şeklinde dört duvarla çevrili yer anlamına gelir. Mekke şehrinde yer alır. Mermer ile kaplanmış ve duvarlardan oluşmaktadır. Örtüsüne ise Şazervan adı verilmiştir. İçi dört köşe bir oda görünümündedir. Rüknülıraki köşesinden dama çıkılan merdiven bölümü bulunmaktadır. Önünde ise tövbe kapısı yer almaktadır.

Kâbe Müslümanların kutsal gördüğü yeryüzüne inşa edilmiş ilk ve tek mabettir. Burada Müslümanlar bol bol dua ve tövbe etmektedir. Tarih boyunca birçok müşrikin yıkma, dağıtma çabaları ile zarara uğrayarak tamir edilmiştir.

Dinimizde farz olan namazları eda etmek için kıblenin yeri doğru bilinmelidir. Mekke şehrinde yer alan Kâbe Müslümanların tek ve son kıblesi olarak sayılmıştır. Kutsal olarak görülen bu yerde dualar edilir. Günahların sıfırlandığı bilinmektedir. Yüce Allah tarafından bildirilen yer bütün İslam eleminde kutsal görülmektedir.

Kıble Nasıl Belirlenir?

En güvenilir kıble bulma yöntemi pusula ile kıbleyi bulmaktır. Elinizdeki pusulanın ibresi, pusula yuvasındaki Kuzey (N) ile çakışıncaya kadar çevirmelisiniz. Pusula iğnesi ile N çakıştığında bekleyin. Sonrasında (Kuzey yani N den itibaren) saat yönünde bulunduğunuz şehre ait pusula derecesini pusula üzerinde bulmalısınız. O kıble açısının gösterdiği yön sizin kıble yönünüz olacaktır. Pusula ile kıble yönünü bulurken pusulanın manyetik olarak etkileneceği nesneleri pusuladan uzak tutmanız uygun olacaktır.